Vévoda a Vévodkyně ze Sussexu naplnili v minulém týdnu titulní strany britských médií poté, co se ukázalo, že si ke svému porodu najali dulu a rozhodli se využít také technik Hypnoporodu.
Royalisté jsou v šoku, že Meghan rozbíjí další královskou tradici (poznámka – ne, neboří) a média publikují článek za článkem, jak ve Velké Británii, tak ve Spojených státech, přičemž mnoho z nich zpochybňuje, proč by si proboha někdo zaplatil za služby „profesionální držitelky ruky.” Jeden známý televizní moderátor ranní show dokonce zvolal: “Není to práce vašeho manžela?!”
Mnoho mých přátel a kolegyň z „dulího“ světa vzalo jako velkou urážku, že jejich krev, pot a slzy byly sníženy na něco, co zní tak triviálně. A ačkoli bych si to rozhodně uměla představit bez toho ponižujícího tónu, který byl společný všem komentářům, rozepisuji se k tomu zde, abych zdůraznila, že bychom se neměly cítit uraženě. Profesionální držení ruky je přesně to, co děláme. Ale je to celé mnohem vědečtější, než to zní.
Studie Cochrane na nepřetržitou podporu v průběhu porodu ukázala, že mít zkušenou podporu, která není lékařem, přítelem nebo členem rodiny, výrazně zlepšuje zkušenosti žen při zrození jejich dětí. Bylo zjištěno, že ženy mají o 26% menší pravděpodobnost porodu císařským řezem, o 41% menší riziko, že porodí za pomoci vakuum extraktoru nebo kleští, o 28% menší pravděpodobnost, že využijí anestezie a o 33% menší pravděpodobnost celkové nespokojenosti nebo negativního hodnocení své zkušenosti z porodu. To zase vede k menšímu výskytu porodního traumatu, k menší incidenci poporodní deprese, ke šťastnějším maminkám, a proto i ke šťastnějším rodinám.
.
Proč je tomu tak? Jak pro všechno na světě může jedna skromná ruka přinést tak velké rozdíly? Pochopila bych, kdyby vás teď napadlo, že jsme zkrátka čarodějky, ale pravdou je, že odpovědi jsou zakořeněny ve vědě.
Abychom přišli na kloub vědecké síle “držení ruky”, musíme nejprve pochopit fyziologii porodu a jak to celé funguje. To je základní kámen mé dulí práce a nejdůležitější věc, kterou vyučujeme v kurzech pro naše nové duly. Je to zcela základní tajemství porodu a navíc vědecky doložená pravda. Ta je navíc tak jednoduchá a tak přirozená, že se až zdá, že byla úplně ztracena v našem komplikovaném, medicínském světě.
Fyziologie narození nebo fyziologické porodnictví jednoduše znamená porod, který je poháněn vlastní lidskou schopností ženy a dítěte. Žena, společně se všemi ostatními savčími samicemi na Zemi, byla biologicky navržena a předurčena k porodu. Její tělo přesně ví, jak porodit, stejně jako ví, jak dýchat, spát nebo třeba polykat.
Se začínajícím porodem, žena uvolňuje intenzivní koktejl hormonů, zejména pak oxytocin -„hormon lásky“, které společně působí na otevírání děložního hrdla prostřednictvím kontrakcí, zatímco jiné hormony (hlavně endorfiny) zároveň produkují přirozenou úlevu od bolesti. Jinými slovy, žena má všechno, co potřebuje k narození svého dítěte. Existuje však další hormon, který je ve hře – adrenalin. Adrenalin je hormon strachu, který vyvolává reakci „bojuj nebo uteč“, hormon, který vám signalizuje, že něco není v pořádku. Nachází se v neo-kortexu, jinak nazývaném „myslící mozek“ a je tak silný, že umí i přehlušit oxytocin a endorfiny, což jsou velmi plaché hormony, které jsou produkovány z našeho méně dostupného primitivního mozku. Adrenalin může potlačit postup porodu a způsobit, že se ženy ocitnou mimo kontrolu nad svým tělem. To vede k panice, k větší bolesti, k menší schopnosti zvládání porodního procesu, což může vést ke kaskádě medicínských zásahů a potenciálně k méně uspokojivému porodu. Adrenalin je z antropologického pohledu neuvěřitelně užitečným hormonem. Vysílá velmi zřetelné varování rodící ženě, že prostředí, ve kterém se nachází, není bezpečné. Ženy se u porodu musí cítit v bezpečí, aby byly schopné porodit. V pravěkých dobách by zvýšená produkce adrenalinu byla pro ženu signálem k návratu domů, z volné přírody, do teplého, tmavého rohu její jeskyně, kde mohla bezpečně porodit své dítě. Nicméně takovým způsobem již nežijeme a není důvod, proč by adrenalin měl narušovat zrození.
Millie Hill popisuje dulu jako strážce oxytocinu a podle mých zkušeností je to docela přesné. Jako duly chápeme, jak tento fyziologický proces funguje. Víme, že žena se musí cítit v bezpečí, aby podpořila oxytocin a endorfiny, a udržela ten nepříjemný adrenalin mimo hru. A je naším úkolem dělat vše, co je v našich silách, abychom toho dosáhly. To ze strany duly zahrnuje spoustu času a diskuzí se ženou už před porodem. Mluvíme o jejích právech, možnostech, volbách, nadějích i obavách. Účastníme se se ženou jakýchkoli předporodních schůzek, u kterých se cítí nervózní. Jsme neustále k dispozici na telefonu, abychom probraly i ty poslední nejzasunutější strachy, než se porod spustí a také abychom se ujistily, že i její porodní partner se cítí dobře a je klidný.
Během porodu vytváříme prostředí, které napomáhá fyziologickému porodu, podporuje produkci oxytocinu a zabraňuje nárůstu adrenalinu. Jak porod postupuje, mluvíme se ženou o jakýchkoli změnách, kterými může procházet. Stojíme při ní při všech rozhodnutích a ujišťujeme se, že se cítí plně informovaná, zná neustále všechny své možnosti a může dávat skutečně informovaný souhlas. Přeformulováváme pro ni všechny výzvy, před kterými se může ocitnout, aby pochopila, jak úžasně dobře si vede.
Ale to nejdůležitější, co pro ženu a rodinu děláme je, že s nimi zůstáváme až do samotného porodu. Nemáme směny. Jsme tam s nimi od začátku do konce a mnohdy dlouho poté. Jsme pro ně neustále zdrojem emocionální a fyzické podpory. Podporujeme muže, aby uměl podpořit svou ženu. Utíráme ženě upocené obočí, uklidňujeme partnera a masírujeme ji (a někdy i muže).
A ano, uhodli jste – držíme ji za ruku.
Není to úžasné, že jedno jednoduché gesto může znamenat tak velký rozdíl pro ženu a její zrození? Až na to, že to není úžasné. Je to věda.
Takže duly, praktikujte svou „podporu založenou na důkazech“ (Evidence based care) s hrdostí. A doufejme, že média a mainstream všechno pochopí a doženou. Raději dříve než později. Pokud se chcete stát dulou, mrkněte se na naše kurzy. Nabízíme jedinečný kurz, který je sestaven podle britského konceptu školení dul.
S láskou Vaše
Zdroj: https://www.birthblissdoulacourses.co.uk/read-my-blog/why-being-a-professional-hand-holder-is-more-scientific-than-it-sounds?fbclid=IwAR3VmXlOAiebbw85vyCZPoAdGq3TnVRjsshRkCjQesCkXeexFowAJpEnHeA
Napsat komentář